Strona główna O szkole Aktualności Dokumenty szkolne Samorząd Szkolny Rada Rodziców Koła zainteresowań Dz. charytatywna Nasi uczniowie Prasa o szkole Podręczniki Projekty edukacyjne Dane kontaktowe Archiwum

                           Aktualności


 Strona główna
 O szkole
 Aktualności
 Dokumenty szkolne
 Samorząd Uczniowski
 Rada Rodziców
 Koła zainteresowań
 Działalność charytatywna
 Uczniowie
 Prasa o szkole
 Podręczniki
 Projekty edukacyjne EFS
 Dane kontaktowe
 Archiwum

 


 

Święta tuż, tuż…

Ostatnie dni przed Świętami Bożego Narodzenia to czas życzeń, prezentów i dzielenia się opłatkiem w gronie społeczności szkolnej. 19 grudnia 2019 roku uczniowie spotkali się z wychowawcami w salach pięknie udekorowanych ozdobami świątecznymi. Wspólnie śpiewaliśmy kolędy, zjedliśmy przygotowany posiłek, a następnie uczniowie klasy ósmej w strojach Mikołajek i Mikołajków rozdawali prezenty. Dzieci z klas I-IV i oddziału przedszkolnego wystąpiły w tradycyjnych Jasełkach przygotowanych pod kierunkiem p. Bożeny Wiśniewskiej i p. Jolanty Zalewskiej. Po krótkiej modlitwie podzieliliśmy się opłatkiem. Dyrektor szkoły, p. Krzysztof Wawrzyńczak życzył nauczycielom, uczniom i rodzicom radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

Magdalena Kimula

MIKOŁAJKOWY ZAWRÓT GŁOWY

6 grudnia w naszej szkole wszyscy przenieśli się w „bajkowy świat”. Nasi uczniowie wyglądali jak Elfy, a może raczej jak Mikołaje, ponieważ wszyscy ubrani byli wyjątkowo - po prostu „mikołajkowo”. Od rana na szkolnych korytarzach panował gwar i radość, uczniowie z wielką niecierpliwością oczekiwali rozstrzygnięcia konkursu na najbardziej mikołajkowe przebranie. Jury w składzie nauczycielskim miało nie lada wyzwanie! Po bardzo burzliwych obradach udało się wyłonić zwycięzców i oczywiście z wielką radością wręczyć „bony szczęścia”.

Nie był to jednak koniec mikołajkowego świętowania. Nasi najmłodsi uczniowie zgodnie z tradycją upiekli pyszne świąteczne pierniczki. Z pomocą pań praca z przygotowaniem wypieków szła sprawnie i bez trudu. Dzieci mieszały składnik, wygniatały i wałkowały ciasto. Wszystkim podobało się wykrawanie świątecznych kształtów- choinek, gwiazdeczek, bałwanków i aniołków przy pomocy foremek. Po szkole unosił się wspaniały  zapach pieczonych ciasteczek, który wprawiał wszystkich w świąteczny nastrój. Gdy pierniki były już gotowe dzieci przystąpiły do ich dekorowania lukrowymi pisakami i barwnymi posypkami.

Dzień ten na długo zostanie w naszej pamięci. Zabawa była doskonała a pierniki wyszły pięknie.

Aleksandra Wierzchoń

Warsztaty ozdób świątecznych

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, nasze utalentowane artystycznie Mamy zaproponowały przeprowadzanie dla uczniów klas 4-8 warsztatów własnoręcznego wykonywania ozdób. 3 grudnia w szkole pojawiły się panie: Joanna Zalewska, Klaudia Roguszewska, Monika Wiśniewska oraz Joanna Dziubiel, które przyniosły ze sobą mnóstwo różnorodnych materiałów i zaproponowały dzieciom wykonanie choinek, stroików, bombek, a nawet skrzatów. Początkowo nie wszyscy byli przekonani do tego pomysłu, szczególnie najmłodszym wydawało się, że takie zajęcia mogą być nudne. Okazało się jednak, że każdy znalazł coś dla siebie. W ciągu dwóch godzin powstały choinki z makaronu i wacików, stroiki, wieńce z gałązek i inne świąteczne ozdoby. Wszyscy bardzo zaangażowali się w pracę i byli dumni ze swoich osiągnięć. Wykonane przez dzieci i Mamy ozdoby zostały przeznaczone na akcję charytatywną.
Serdecznie dziękujemy za ten znakomity pomysł. Wspólne zajęcia przyczyniły się do integracji, dzieci miały okazję rozwinąć swoje zdolności manualne, a także włączyć się w pomoc osobom potrzebującym.

Magdalena Kimula

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest,

nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

Jan Paweł II 

Celem charytatywnej działalności w naszej szkole jest uwrażliwianie uczniów na potrzeby innych ludzi, szczególnie dzieci, których życie jest przepełnione bólem, cierpieniem czy niedostatkiem oraz dostrzeganie ubóstwa w swoim środowisku i wyjście mu naprzeciw. Działalność charytatywna ma głęboki sens i wymiar solidarności z potrzebującymi. Mottem naszej pracy są słowa ”Zaprawdę powiadam Wam cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili”.

28 listopada uczniowie klasy VIII  i VII wraz z opiekunami - ks. Robertem Ratomskim i p. Małgorzatą Podleś - wzięli udział w dyskotece andrzejkowej na terenie Domu Pomocy Społecznej „Fiszor” w Gaju. W trakcie spotkana przekazali zebrane przez uczniów naszej szkoły artykuły dla potrzebujących dzieci. Ponadto zorganizowali poczęstunek, poprowadzili wróżby andrzejkowe oraz gry i zabawy z licznymi nagrodami.

Pragniemy z całego serca podziękować uczniom i rodzicom, którzy przyłączyli się do akcji. Pamiętajmy, że warto pomagać…

Aleksandra Wierzchoń

Jesteśmy już uczniami!

21 listopada 2018 uczestniczyliśmy w uroczystości pasowania na ucznia, która w tym roku przybrała formułę dotąd niespotykaną. Nasze pierwszaki wzięły udział w programie „Mam talent”, w którym zaprezentowały się całej szkolnej społeczności. Program prowadzili: Krzysztof Ibisz (Maksymilian Podleś) oraz Paulina Sykut – Jeżyna (Aleksandra Wiśniewska), a bohaterami dnia byli: Maja Deptuła, Kamil Gaszczyński, Nikola Kępka, Amelia Podleś oraz Tomasz Puchalski.  Trzeba przyznać, że talentów im nie brakuje, a występ na scenie zamiast peszyć, dodaje im skrzydeł! Pięknie śpiewali, recytowali i tańczyli, wykazali się znajomością przepisów ruchu drogowego i zasad zdrowego odżywiania. Prawie udało im się przekonać publiczność, że od czekoladek i cukierków zdecydowanie wolą marchewki… W występie nie zabrakło też akcentów patriotycznych. Dzieci oceniane były przez grono fachowców. W komisji zasiadali: Magda Gessler (Magda Mejer), Super Niania (Alicja Podleś), Komendant Policji (Patrycja Mejer), Generał Wojska Polskiego (Julia Łapińska). Komisja zgodnie stwierdziła, że dzieciaki zasługują na „4 x TAK” i tym samym zakwalifikowała ich do ostatniej rundy, w której zupełnie już poważnie składając ślubowanie na sztandar szkoły, zobowiązały się, że będą godnymi jej uczniami.
Na zakończenie uroczystości uczniowie klasy drugiej wręczyli młodszym kolegom i koleżankom upominki, a Mamy zaprosiły na przygotowany w klasie poczęstunek.

Magdalena Kimula

Warsztaty profilaktyczne

 

  18 listopada w naszej szkole zostały zorganizowane warsztaty profilaktyczne. Przeprowadził je trener-specjalista p. Mateusz Subkowski, przedstawiciel firmy IMMUNIS Profilaktyka Uzależnień i Przemocy. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie, nauczyciele oraz rodzice uczniów naszej szkoły.

         Zajęcia dla nauczycieli opracowane zostały na podstawie wywiadów oraz obserwacji funkcjonowania uczniów w naszej szkole; natomiast warsztaty dla rodziców prowadzone były w korelacji z warsztatami  dla uczniów.

         Uzupełnieniem działań wynikających z przeprowadzonych warsztatów była wystawa prac plastycznych pod hasłem. „Jestem wolny od uzależnień”.

         Tematyka zajęć została dostosowana do potrzeb szkoły i obejmowała następujące zagadnienia:

         - Alkohol- gwarant dobrej zabawy, krok w dorosłość czy uszczerbek na zdrowiu?

         - Papierosek- moda czy brzydki zapach?

         - Komórka- reduta czy zawada postępu?

         - Dopalacze- moc, energia czy wyniszczenie organizmu?

         - Używki - czy są mi potrzebne?

         - Uzależnienia

         - Cyberprzestrzeń – anonimowość czy też grożą mi konsekwencje prawne?

 

Działania warsztatowe miały na celu:

         - wspieranie uczniów  w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi ich prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu;

         - zaznajomienie rodziców ze sposobami ochrony dziecka przed różnorodnymi zagrożeniami współczesnego świata;

         - wskazanie nauczycielom praktycznych rozwiązań dotyczących funkcjonowania dziecka w szkole, domu, środowisku rówieśniczym.

Bożena Wiśniewska

Kocham Cię, Polsko!

12 listopada 2019 roku uczniowie naszej szkoły świętowali 101 rocznicę utworzenia niepodległego państwa polskiego po 123 latach zaborów. Podczas tegorocznych obchodów zwróciliśmy uwagę na wielkie zwycięstwa oręża polskiego, które miały znaczenie nie tylko dla naszego kraju, ale odegrały istotną rolę w dziejach Europy, a nawet świata. Wspominaliśmy bitwę pod Grunwaldem, zwycięstwo pod Wiedniem, zdobycie Monte Cassino i bitwę o Anglię. Przedstawiony program artystyczny pokazał Polskę, jako niezwykle tolerancyjne państwo, które budowało swoją potęgę na twórczym współdziałaniu wielu kultur i narodowości. Przedstawiciele wielu wyznań w granicach Rzeczpospolitej Obojga Narodów mogli spokojnie żyć i pracować dla wspólnego dobra nie obawiając się prześladowań. Występowi towarzyszyła prezentacja multimedialna, a oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny.
Na zakończenie wszyscy chętni mieli okazję odpowiedzieć na kilka pytań związanych z historią Polski, przygotowanych na podstawie przedstawionego programu. Uważni słuchacze otrzymali nagrody.

Magdalena Kimula

Wiwat Niepodległa!

11 listopada 2019 roku uczniowie naszej szkoły z pocztem sztandarowym uczestniczyli w gminnych obchodach 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Delegacje szkół zgromadziły się pod pomnikiem papieża Jana Pawła II w Brańszczyku, gdzie wspólnie odśpiewaliśmy hymn. Następnie przeszliśmy pod pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, który w 1919 roku został ustawiony na obecnym miejscu przez młodzież z Brańszczyka zamiast pomnika cara. Uczestniczyliśmy w mszy świętej w intencji Ojczyzny, a następnie wysłuchaliśmy koncertu.

Magdalena Kimula

15 – lecie nadania imienia Szkole Podstawowej
        im. Papieża Jana Pawła II w Blochach.

Dnia 19 października nasz Poczet Sztandarowy wziął udział w uroczystości 15-lecia nadania imienia Szkole Podstawowej im. Papieża a Jana Pawła  II w Blochach.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Święta w Kościele Świętego Rocha w Długosiodle. Po Mszy wszyscy udali się do szkoły, gdzie odbyło się dalsze świętowanie. Na hali sportowej miało miejsce oficjalne powitanie zaproszonych gości. W dalszej części zebrani wysłuchali okolicznościowych przemówień, a następnie z programem artystycznym wystąpili uczniowie tamtejszej szkoły.

Wspólne świętowanie zakończyło się spotkaniem integracyjnym.

Aleksandra Wierzchoń

SERCE W PODZIĘCE

16 października 2019 roku świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie pod opieką pani Jolanty Zalewskiej przygotowali program artystyczny, w którym podziękowali dyrektorowi, wychowawcom, nauczycielom i pracownikom obsługi za codzienną troskę o ich wychowanie i wykształcenie. Nauczyciele otrzymali od swoich podopiecznych kwiaty i słodycze, a na zakończenie uroczystości wykonano pamiątkowe zdjęcia klasowe. Spotkanie zakończył  poczęstunek, przygotowany przez Radę Rodziców.

Magdalena Kimula

XIX Dzień Papieski „Wstańcie Chodźmy”

        „Wstańcie chodźmy”  to hasło XIX Dnia Papieskiego, który był obchodzony 13 października w całej Polsce. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami przygotowali akademię, którą zaprezentowali podczas Dnia Papieskiego, w trakcie którego przypominane było życie i nauczanie Świętego Jana Pawła II.
        „Wstańcie chodźmy” to tytuł książki napisanej przez Jana Pawła II w 2002 roku. Papież przywoływał w niej słowa Chrystusa do apostołów w okrutnych okolicznościach, już po Ostatniej Wieczerzy. W kolejnych rozdziałach Jan Paweł II podejmuje rozważania nad swoim powalaniem i odwołuje się do miejsc, osób i zadań związanych z posługa biskupią.
          XIX Dzień Papieski to również 40 rocznica pierwszej pielgrzymki Papieża Polaka do Ojczyzny w 1979 r. Papież Polak apelował wtedy do rodaków, by byli mocni w swojej wierze oraz, że nie da się zrozumieć człowieka i polskiej historii bez Chrystusa.

Aleksandra Wierzchoń

Dnia 10 października 2019 roku, nasza szkoła uczestniczyła 19 raz w pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Częstochowie. Pogoda sprzyjała podczas mszy na Jasnej Górze, było bardzo słonecznie. Hasłem tegorocznego dnia papieskiego było powiedzenie ,,Wstańcie, chodźmy”. W tym roku bardzo licznie reprezentowaliśmy naszą szkołę. W pielgrzymce uczestniczyły także osoby z naszej miejscowości i okolic. Dziękujemy wszystkim i serdecznie zapraszamy do kolejnej wycieczki na Jasną Górę za rok.

Jolanta Zalewska

4 października nasza szkoła gościła panią Agnieszkę Battelli, która przeprowadziła z uczniami spotkanie poświęcone postaci Stanisława Pomian Srzednickiego, pierwszego prezesa Sądu Najwyższego w niepodległej Polsce. Stanisław Srzednicki urodził się w 1840 roku w Brańszczyku, po śmierci obojga rodziców przebywał pod opieką ówczesnego proboszcza tutejszej parafii. Uczniowie obejrzeli krótki film dokumentalny o tym znakomitym synu ziemi brańszczykowskiej, wybitnym prawniku, patriocie, oddanemu służbie dla niepodległej Ojczyzny. 6 października na skwerze przy kościele parafialnym w Brańszczyku odsłonięto pierwsze w Polsce popiersie Stanisława Pomian Srzednickiego.

Magdalena Kimula

Patriotyczno – integracyjna wycieczka rowerowa
„Szlakiem miejsc pamięci związanych z wybuchem II Wojny Światowej
na terenie Gminy Brańszczyk”.

 27 września społeczność naszej szkoły wzięła udział wraz z uczniami
Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego szkoły filialnej „Fiszor” w Gaju
w patriotyczno-integracyjnej wycieczce rowerowej „Szlakiem miejsc pamięci związanych z wybuchem  II Wojny Światowej” na terenie Gminy Brańszczyk.

Punktualnie o godzinie 9:00 ruszyliśmy, by uczestniczyć w żywej lekcji historii. Mieliśmy szczęście do pogody, która tego dnia była wyjątkowo sprzyjająca. W trakcie wycieczki odwiedziliśmy miejsca związane z tragicznymi wydarzeniami sprzed lat:

- POMNIK POLEGŁYCH 5 IV 1994  W OBRONIE RADIOSTACJI
- POMNIK PAMIĘCI ZAMORDOWANYCH PRZEZ NIEMCÓW ZA POMOC ŻYDOM 15.V. 1943.
- POMNIK RODZINY PIEŃKOSÓW POMORDOWANYCH 26.XII 1943 PRZEZ HITLEROWCÓW
- MIEJSCE TORTUR I EGZEKUCJI PRZEZ GESTAPO W WALCE O WOLNOŚĆ OJCZYZNY
- CMENTARZ W BRAŃSZCZYKU – MIEJSCE SPOCZYNKU ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO POLEGŁYCH
        W OBRONIE OJCZYZNY W 1939
- POMNIK POMORDOWANYCH 1 WRZEŚNIA MIESZKAŃCÓW WSI STARE BUDY PRZEZ HITLEROWSKIE NIEMCY
        ORAZ ZAMORDOWANYCH PODCZAS OKUPACJI

 W miejscach pamięci delegacja szkoły zapaliła znicze w hołdzie pomordowanym. Podróż śladami miejsc pamięci zakończyliśmy  wspólnym posiłkiem na przystani w Brańszczyku i ruszyliśmy w drogę powrotną. Trasa liczyła ok 40 kilometrów. Można rzec, że odrobiliśmy tego dnia świetną pracę domową z historii.

Aleksandra Wierzchoń

Dnia 19 września odbyły się Gminne Zawody w Biegach Przełajowych w Knurowcu. W imprezie uczestniczyły klasy IV-VIII. Nasi reprezentanci pokazali się z bardzo dobrej strony, osiągając następujące wyniki: Weronika Wróbel, klasa IV zajęła II miejsce w swojej kategorii wiekowej. Alicja Podleś zajęła I miejsce spośród dziewcząt klas V. Takim samym wynikiem może pochwalić się Daria Wiśniewska, która zwyciężyła wśród klas VI. Pięknie dziewczyny!!

Bartłomiej Staszkiewicz

Dnia 11 września odbyły się Gminne Zawody w Piłce Nożnej w Brańszczyku. Patronatem imprezę objął Wójt Gminy Brańszczyk. Impreza odbyła się na Orliku i uczestniczyła w niej młodzież klas VII-VIII. Nasza szkoła reprezentowana przez drużynę żeńską wywalczyła srebrne medale! Po zaciętym boju w półfinale pokonała ekipę gospodarzy 3-1. W finale musiała jednak uznać wyższość drużyny z Biełegobłota. Mimo porażki jest to duży sukces dziewczyn z naszej szkoły. Tak trzymajcie!!

Bartłomiej Staszkiewicz

Witaj szkoło!

2 września o godzinie 12.00 w sali gimnastycznej uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny 2019/2020. Po wyjątkowo długich, słonecznych wakacjach, wracamy do swoich obowiązków. Nasza szkolna społeczność powiększyła się o najmłodsze dzieci uczęszczające do oddziału przedszkolnego, a także o nowych nauczycieli, którzy w tym roku dołączyli do grona pedagogicznego. W słowach skierowanych do uczniów, nauczycieli i rodziców, dyrektor szkoły, pan Krzysztof Wawrzyńczak życzył wszystkim wielu sukcesów i satysfakcji z wyników swojej pracy.

W związku z przypadającą 1 września 80 rocznicą wybuchu II wojny światowej, minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległych w walce o wolną Polskę, a także wszystkich ofiar wojny i czasów powojennych.

Po spotkaniach z wychowawcami, uczniowie wybiegli ze szkoły ciesząc się ostatnim dniem swobody.

Magdalena Kimula

 
Strona główna O szkole Aktualności Dokumenty szkolne Samorząd Szkolny Rada Rodziców Koła zainteresowań Dz. charytatywna Nasi uczniowie Prasa o szkole Podręczniki Projekty edukacyjne Dane kontaktowe Archiwum

Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Nowych Budach